Psikiyatri

Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Bu alanda günlük dilde akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri denilen durumlar yer alır. Bu hastalıklar düşünce, davranış, duygu değişiklikleri ile kendini gösterir. Psikiyatri bu hastalıkların tanı ve tedavileriyle uğraşır.

Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde, hastalıkların özelliklerine göre farklı yöntemler uygulanır. Doğrudan bedene uygulananlar (ilaç, elektrokonvulzif tedavi vb) olduğu gibi, insanın duygusal, düşünsel özelliklerini veya ilişkilerindeki değişkenleri hedef alan yöntemler (psikoterapi) de psikiyatri alanında yer alır. Bu yöntemler ancak eğitimini almış kişilerce uygulanabilir.

Hastanemizin Psikiyatri Kliniğinde;Tüm psikiyatrik bozuklukların tanı ve tedavisi, Psikoterapi (ruhsal ve bedensel hastalıklarda farkındalık oluşturmak ve içgörü kazanma uygulamaları), Cinsel İşlev Bozuklukları (vajinismus,erken boşalma,erektil disfonksiyon, cinsel soğukluk...),Hipnoz( sigara bırakma,kilo kontrolü,sınav stresi...) , Her türlü bağımlılık tanı ve tedavisi, Aile Terapisi uygulamaları yapılmaktadır.

 

PSİKOLOJİ

Psikoloji laboratuarında; yetişkin biriminde depresyon (Beck) , anksiyete (Staı form 1-2 , Beck) ölçekleri ,  kognitif muayene (Mini mental, KKM, kognitif bataryalar, benton-bender görsel algı testleri) Projektif (Rorschach) objektif (MMPI) testleri , SCL- 90 , Alkol değerlendirme ölçeği, yetişkin hiperaktivitesi, OKB ölçeği (Yale brown  - Beck )..  v.b..  uygulanmaktadır.  Çocuk ve aile biriminde ; aile tutum ölçeği (Pari – FAT)  Projektif testler  (Louissa  düss,  Mc hower) ,  Çocuk ve ergenlerde davranım bozuklukları ölçeği (Dr. Atilla Turgay, 1995 ) uygulanmaktadır.

Tedavi yaklaşımları bilişsel cognitif, ektektik olmakla birlikte seanslarda  PTSB ‘ da hipnoz ve EMDR , Sigarayı bırakmada hipnoterapiden yardım alınmaktadır.  Sınav kaygısı çalışmalarında nefes teknikleri, relaksasyon teknikleri ve hipnoterapi kullanılmaktadır.

Vaginismus, Aile ve eş terapileri, Öfke kontrolü, Kloptomani, trikotilomani, nöro-biofeedback uygulamaları yapılmaktadır.