Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?

Kurban bayramında doğru beslenmek huzurlu ve sağlıklı bir bayram geçirmek için oldukça önemli. Bayram sayesinde kaliteli bir protein kaynağı ile besleniyoruz. Peki faydalı etki sağlamasına dikkat ediyor muyuz? Yağlı etlerin kolesterol içeriği yüksektir. Görünür yağlar ayrılsa da kırmızı etin ortalama yağ içeriği %20'dir. Porsiyonunuzu iyi ayarlamazsanız tüketimi zararlı olacaktır. Bu sebeple günde en fazla 150 gr et tüketmeliyiz.

Bayramda kurban etini hemen tüketmemeliyiz. Yeni kesilen hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede hem sindirimde zorluk yaşatıp şişkinlik ve hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Etler kesildikten sonra 1 gün bekletmeyi ihmal etmeyin.

Kurban etini kahvaltıda kavurma olarak tüketmek çok sakıncalı bir alışkanlıktır. Mide rahatsızlıkları ile geçen bir gün yaşatırken hipertansiyon ve kalp sağlığınız için de olumsuz etkiler yaratır. Kavurma ve kırmızı et öğle öğünlerinde tüketilmeli, akşam öğünlerinde ise sebze ve kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.

Özellikle demir eksikliği olanlar etleri sebzelerle pişirerek veya c vitamininden zengin sebze ve salata tüketerek besin değerini arttırabilirler.

Etleri mutlaka kendi yağında pişirin. Mangal için ayırdığınız etleri yağsız seçin. Mangalda pişen yağlı etler kanserojen etki yaratır.

Son olarak; et ile süt, ekmek, sebze ve meyve grubunu aynı öğünde birlikte tüketmeye özen gösterin.

Bayramda ikram edilen tatlı ve şekerlerden de fazla tüketmemeye dikkat edin.

Herkese sağlıklı bir bayram dileriz.

 

Bilge Olcay Dal

Diyetisyen

 

Güncelleme Tarihi: 29.07.2020