Popo Pişiği

Bebek bezinin temas ettiği bölgede ortaya çıkan idrar, dışkı, nem, sürtünme ve benzeri nedenlerle oluşan iritan kontakt dermatitidir. 3 ay- 2 yaş arası görülme sıklığı yaklaşık %50'dir. Bebek derisi erişkin derisine göre daha ince, daha kuru ve irritasyona daha hassastır. Buna bebek bezinin kapatıcı etkisiyle ortamda artan nem, idrar ve sürtünmeyle artan kakanın cilt pH'ını bozan yapısı cildin hızla etkileşmesine ve lokal  inflamasyonun ortaya çıkmasına yol açar.

Bölgede hasarlı deriden cilt altına giren fırsatçı mikroorganizmalar anne sütünden fakir inek sütünden zengin beslenme, alt temizliğinde kullanılan ıslak mendil, sıvı sabun benzeri  irriton maddeler, muhtelif enfeksiyonlar nedeniyle kullanılan antibiyotik tedavileri ve ishal nedeniyle artan dışkılama bu tablonun ilerlemesine ve kötüleşmesine neden olur.

Klinik olarak bebek bezinin temas ettiği ve kapattığı bölgede ortaya çıkan, başlangıçta kuruluk, hafif kızarıklık ve soyulmalarla karakterizedir. Cilt erozyonları ve ülserler hastalığın bölgesel mantar ve bakterilerle komplike olduğunu gösterir. Uzamış veya komplike vakalar alerjik kontakt dermatit, seboreik  dermatit , atopik dermatit, infantil psoriasis gibi  birçok cilt hastalığı ile ayırıcı tanıya girer  ve hekim gözüyle ileri değerlendirmeyi gerektirir. İleri vakalarda doku örneklenmesi (biyopsi) dahi gerektirebilir.

Tedavinin iki ana amacı hasarlı derinin iyileşmesini hızlandırmak ve tekrarlamaları önlemektir. Öncelikle bez değişimi sıklığı artması, gerekli halde kullanılan bezin markasının da değişmesi uygun olur.  (yeni doğan dönemde 1 saat. Süt çocuğunda 3-4 saat ve gece en az 1 kez)

Bariyer kremler, enfekte vakalarda lokal antibiyotikli krem kullanımı, cildin mümkün olan sürelerde hava alması için açık bırakılması, altın temiz bir mendil ile kurulanarak kapatılması, önlem ve hafif vakalarda tedavi edici yorumlar önemlidir. Bu yaklaşımlardan yarar görmeyen vakalar mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmeli, ezbere veya kulaktan dolma krem-ilaç vs kullanılmamalıdır.

Uz. Dr. Taylan Şahingözlü