PREDİYABET

Stresli ve  yoğun bir hayat tarzı, gelişen  teknolojiyle birlikte gelen hareket kısıtlılığı ve fast food yeme alışkanlığı gibi sebeplerle orantılı olarak Obezite ve Diyabet hastalığı  son yıllarda  giderek  artmakta olan hastalıkların önünde gelmektedir.

Dünyada en yaygın hastalıklardan biri olan Şekerli Diyabet  (insüline bağlı olmayan tip2 Diyabet) hastalığı ülkemizde de ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Dünya üzerinde yaklaşık 11 kişiden 1'inin diyabet hastası olduğu bilinmektedir ve bu da yaklaşık 415 milyon Diyabet hastasına denk gelir. Türkiye'de ise bu rakam 8  milyon civarındadır.

Diyabetin tanısı konmadan önce gelişen şeker metabolizması bozukluklarına PREDİYABET  durumu denir.

Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Melek Tezcan prediyabet  dönem hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladı.

Prediyabet nedir?

Diyabetten önceki duruma prediyabet denir. Prediyabeti olan kişilerde birkaç yıl içinde tedavi yapılmadığı durumunda Tip II diyabet gelişir. Prediyabet dönemindeki kişiler diyabetin inme, kalp ve damar hastalığı gibi ciddi komplikasyonları bakımından risk altındadırlar. Ancak bu risk doğru bir yaklaşımla azaltılabilir.

 

              Prediyabetin uzun dönemde doğuracağı komplikasyonlar nelerdir?

            -Mide/kalın barsak, karaciğer, pankreas, meme, rahim

Kimler prediyabet için risk taşırlar?

 

 

Prediyabet için tipik belirtiler var mıdır?

Prediyabet tanısı nasıl konur?

- Doktorunuz tarafından belirlenecek bir kahvaltıdan sonraki tokluk kan şekerinin açlık kan şekeri ile birlikte değerlendirilmesi

- 75 g glikoz içirilmesinden sonra kan şekerinizin belirli saatlerde  ölçülmesi ile yapılan şeker yükleme testinin değerlendirilmesi

 - HbA1C değerinin 5.6-6 arasında olması

 

Prediyabet tanısı alırsam neler yapmalıyım?

DOÇ.DR.MELEK TEZCAN