Cilt Lekeleri ve Tedavisi

Melazma Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Melazma, ciltte siyah veya kahverengi lekeler oluşmasıdır. Bu lekeler genellikle alın, çene, üst dudak bölgesinde görülmekle birlikte vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. Cilt rengi nispeten daha koyu olan kadınlarda daha çok görülür. Hamilelik döneminde görülen melazmaya “gebelik maskesi” ya da “kloazma” denir. Bu lekelerin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler, hormon değişiklikleri, ışığa duyarlılık ve uzun süre güneşe maruz kalmanın melazma ile ilişkili olduğu bilinmektedir.

İLACA BAĞLI PİGMENTASYON (LEKE):

- Hiperpigmentasyona neden olan ilaçlar;

- Amiadaron,

- Klorokin, hidroksiklorokin, kinakrin, kinin,

- Minosiklin, klofazimin, zidovudin,

- Hidantoin,

- Bleomisin, siklofosfamid, doksorubisin, daunorubisin, busulfan, 5-fluorourasil, daktinomisin,

- Gümüş, altın, civa,

- Adrenokortikotropik hormon (ACTH), östrojen/progesteron,

- Klorpromazin

İlaçlarının genellikle uzun süreli kullanımlarını takip eden pigmentasyonlar (lekeler) oluşur. Bu durum hastalarda önemli kozmetik kaygılar yaratır. İlaç kullanımlarının bırakılmasının ardından gerilemekle birlikte alternatif tedavi seçenekleri denenebilir.

 

Melazma İçin Önlemler

Melazma için hangi tedavi yöntemini kullanırsanız kullanın cildinizi güneşten korumazsanız bu yöntemler başarısız olacaktır. Güneş ışığı tek başına ciltte leke oluşması için yeterliyken melazma oluşan ciltlerde lekelerin yayılmasının sebebi olabilir. Bu nedenle hava bulutlu dahi olsa mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Kullandığınız güneş kreminin UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlaması ve en az 30 faktörlü olması önerilir. Çinko oksit ve titanyum oksit içeren koruma kremleri en etkili güneş kremleri arasında gösterilmektedir.

Melazma ve Diğer Lekelerin Tedavisi

Leke tedavisinde yapılan işlemler ve kullanılan ilaçlar; pigment sentezinin kontrol altına alınmasını ya da pigmentin yok edilmesini hedefler. Aynı zamanda cilt hasarının onarımı yapılır. Leke tedavilerinde pigmentler yok edilirken cildin nemi ve yağı en çok gözetilmesi gereken konulardır. 

LEKE TEDAVİSİNDE KULLANILAN İŞLEMLER

1. Medikal, reçete edilebilen ve kozmetik  topikal tedaviler

1. Laser terapileri

2. Mezoterapi

3. PRP

4. Kimyasal Peeling 

 

Uzm.Dr.Marzieh Javadpour

Dermatoloji Uzmanı