Kalp Yetmezliği

 

KALP YETMEZLİĞİ

Kalp yetmezliği,kalbin vücudun ihtiyacını sağlayacak kadar kanı pompalayamaması sonucu akciğerler ve vücudun değişik bölgelerinde sıvı birikimiyle seyreden ciddi bir durumdur. Bununla birlikte, zamanında fark edilip uygun bir şekilde tedavi edilirse hastalar uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilir. Kalp yetersizliği gelişme riski, genellikle kalbin iş yükünün artmasına neden olan kalp damar hastalığı (mesela kalp krizi geçirmiş olmak) yüksek kan basıncı, kalp kapak hastalığı, kalp kası hastalığı ve doğumsal kalp hastalığı gibi durumlarda artar. Kalp yetersizliği hastaları kendi klinik durumları ile ilgili değişiklikleri iyi takip ederek gerektiğinde doktorlarını bilgilendirmelidir.

 

BELİRTİLERİ

Nefes Darlığı

Öksürük veya nefes verirken ıslık sesine benzer ses çıkması

Vücut ağırlığında değişiklik

Ayak bileklerinde şişlik

Yorgunluk/Bitkinlik

Baş dönmesi /Sersemlik

Kalp hızında artış

İştahsızlık

Geceleri İdrara çıkma ihtiyacı

Depresyon ve Anksiyete

 

NELER KALP YETMEZLİĞİNE NEDEN OLUR?

Kalp Krizi

Kalp Damar Hastalığı

Kalp Basıncı Yüksekliği(Hipertansiyon)

Akciğer Böbrek Hastalıkları ve Diğer Durumlar; (Enfeksiyon,Kansızlık,Ritim Bozukluğu,Şeker Hastalığı ve Tiroid Bezi Bozuklukları

Kalp Hastalığı,Kalp Kası Hastalığı veya Doğumsal Kalp Hastalığı

 

KALP YETMEZLİĞİNDE SIK KULLANILAN TESTLER

Hastalığı öyküsü, fizik muayene, elektrokardiyografi kan testleri,akciğer filmi.Kalp yetmezliği hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla bazen akciğer fonksiyon testi; egzersiz testi,manyetik rezonans görüntüleme, kalp kateterizasyonu,anjiyografi,nükleer tıp yöntemleri ve tomografi gibi incelemeler gerekebilir.

 

KALP YETMEZLİĞİ NASIL BİR SEYİR İZLER?

Genellikle zaman içinde yavaş yavaş kötüleşme eğilimi gösteren kronik ve ciddi bir rahatsızlıktır. Yaşam sürenizi kısaltabilir.Hastalığın dikkatli ve düzgün bir şekilde tedavisi hem yaşam kalitesini hem de yaşam süresini arttırır.

 

 

KALP YEMEZLİĞİ İLAÇLARI

Genel sağlık durumunuz, hastalığın şiddeti ve şikayetlerinizin durumuna göre diüretikler (idrar söktürücü), anjiyotensin reseptör blokerleri, beta blokerkler, alosteron blokerleri,digoksin,ritim düzenleyiciler, damar genişletici, kan sulandırıcı ve kolesterol düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

 

CİHAZ TEDAVİSİ ve CERRAHİ

Kalp ritim anormalliği veya kalbin elektriksel iletiminde problem varsa şikayetlerinizin azalması ve yaşam sürenizin uzaması için kalp pili denilen özel cihazlardan fayda görebilirsiniz. Bazen kalp damarınıza stent yerleştirilmesi,bypass operasyonu, kalp kapağı operasyonu veya kalp nakli operasyonu gerekebilir.

 

 

Uzm. Dr. Ahmet Güler

Kardiyoloji Uzmanı